Stěrkování - vyrovnání podkladu

Podklad doporučujeme obrousit, aby byl hladký a rovný. Nezapomeňte na místa kolem zdí, topení, inženýrských sítí apod.

Po obvodu místnosti musí být umístěna dilatační páska, nivelační stěrka se nesmí dotýkat stěn a ostatních konstrukcí.

Obvodové pásky u plovoucích potěrů na tepelně zvukové izolaci mají oddělit jednotlivé stavební konstrukce. To zabraňuje v tomto případě přenášení zvuku z podlahy do dalších konstrukcí. Obvodové pásky také pomáhají při pohybu konstrukcí vlivem teplot a při vysychání cementových samonivelačních stěrek, u kterých probíhá expanze a následné smrštění.

Podklad ošetřete penetrací určenou pro daný povrch (savý nebo nesavý povrch, dřevo, zbytky lepidel aj. a postupujte dle návodu použité stavební chemie
daného výrobce).


Disperzní penetrace musí zcela vyschnout, nestačí pouze její vyschnutí „na dotek“. Důvodem je to, že u disperzní penetrace dochází k odpařování vody, kterou obsahuje, do vzduchu, a jejímu pronikání do podkladu. Díky ztrátě vlhkosti se může vytvořit syntetický uzavřený film. Toto je zejména důležité u podkladů, které jsou citlivé na vlhkost, jako například všechny sádrové potěry, prkenné podklady nebo podklady z OSB desek. Je nutné chránit takové podklady před záměsovou vodou ze samonivelační stěrky.

Pokud se do samonivelační stěrky přidá větší množství záměsové vody, než je předepsáno, nebo je aplikovaná v tloušťkách menších, než doporučuje její výrobce, může dojít k jejímu poškození i při použití správné tvrdosti koleček u kolečkových židlí!

Minimální vrstva samonivelační stěrky by měla být 2 mm, lépe 3 mm. Jen tak může disperzní lepidlo správně odvést vodu, kterou obsahuje, do podkladu a následně správně fungovat. Na nesavých podkladech bez výjimky vždy minimálně 3 mm.

OSB deska vytváří díky svému složení jen velmi málo savý a pro disperzní lepidla nevyhovující podklad. Pro správný odvod vody z lepidla je doporučené
takovýto podklad vždy dostatečně přestěrkovat.

OSB desky se mohou pokládat v jedné nebo dvou vrstvách. Minimální tloušťka musí být v obou případech 25 mm. Pro parketářské práce je lepší prolepit dohromady dvě desky o tloušťce 13, lépe 16 mm. Přitom je nutné vycházet z toho, že desky leží pevně přišroubované do odpovídajícího a stabilního roštu.

Důležitou funkcí je přilnutí samonivelační stěrky. To zajistí pouze řádně vyschlá penetrace s uzavřeným filmem v celé ploše. Nestačí, aby byla penetrace vyschlá
tzv. „na dotek“ – taková penetrace nezajistí v kombinaci se záměsovou vodou samonivelační stěrky účinnou ochranu a uzavření podkladu. V případě užití stěrkovací
hmoty zvolte takovou, která je vhodná pro daný podklad s ohledem na výšku/tloušťku, zatížení stěrkovací hmoty a druh materiálu, který bude následně pokládán.

Každý výrobce a dodavatel stavební chemie vyžaduje z důvodu certifikace svých výrobků a certifikovaných postupů, aby celá skladba použitých materiálů byla s ohledem na vlastnosti jednotlivých výrobků a materiálů od jednoho výrobce (penetrace - nivelace - lepidlo), což je předmětem posuzování při vyřizování reklamací.

Musí se zamezit přímému slunečnímu svitu na podklad před i po dobu vyzrávání podlahového souvrství. Zamezte průvanu při vyzrávání. Cementový a anhydritový potěr je třeba vždy vystěrkovat samonivelační hmotou. Před pokládkou podklad zbavte dokonale všech nečistot vysátím průmyslovým vysavačem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení